Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 07:35
Przeczytaj!
Reklama

Padł ostatni klaps. Zakończono zdjęcia do filmu "WEIGL - Zwyciężyć tyfus"

Padł ostatni klaps. Zakończono zdjęcia do filmu "WEIGL - Zwyciężyć tyfus"

Zakończyły się prace nad zdjęciami do filmu „WEIGL – Zwyciężyć tyfus”, realizowanego przez Telewizję Obiektyw. Jest to film fabularny o profesorze Rudolfie Weiglu, który jako pierwszy na świecie wynalazł skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu.

- Jest to postać zupełnie nieznana i zapomniana, a w tym roku obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin. Kiedy wybuchła pandemia, ktoś zwrócił mi uwagę, że każde pokolenie musiało zmierzyć się z własną pandemią. Była cholera, hiszpanka, tyfus, czy pandemia koronawirusa. To skłoniło mnie do myśli, że warto nakręcić film o profesorze Rudolfie Weiglu, który sto lat temu opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu – mówi Bogdan Miszczak, producent filmu. – Początkowo myśleliśmy o dokumencie fabularyzowanym, ale zorientowaliśmy się, że nie ma osób, które znały profesora Rudolfa Weigla i mogłyby o nim opowiedzieć. Doszliśmy do wniosku, że jednak warto zrobić coś więcej. Wtedy narodził się pomysł na film fabularny – kontynuuje.

Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki, który ma na swoim koncie takie produkcje jak „Mój Biegun” czy „1800 gram”. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka, od kilku lat współpracujący z Telewizją Obiektyw. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. W obsadzie znaleźli się m. in.: Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas, czy Maciej Słota.

- Chcieliśmy zrobić coś na większą skalę, tak więc stworzyliśmy wspaniałą ekipę do pełnometrażowego filmu trwającego 1,5 godziny – zaznaczył Bogdan Miszczak.

Przypomnijmy, że zdjęcia do filmu trwały prawie 3 lata. Realizacja zdjęć została podzielona na trzy etapy. Pierwsza część zdjęć do filmu nagrywana była na przełomie października i listopada 2021 roku w Jaśle, Sanoku i Twierdzy Przemyśl. W ubiegłym roku realizowane były sceny historyczne: w Krośnie, w Muzeum Historycznym w Dukli, w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, w Sanockim Skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle. Ostatnie ujęcia były realizowane w Bieczu oraz w Gorlicach, gdzie padł ostatni klaps.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Koproducentem filmu jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Film uzyskał również wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego jako koproducent filmu. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM, firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.

Premiera filmu zaplanowana jest na październik. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego zwiastunu filmu.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°CMiasto: Krosno

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama