Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 20:48
Przeczytaj!

Co w pracy najbardziej nas stresuje?

Nawet na stanowiskach niskiego szczebla i w zawodach o niskiej odpowiedzialności istnieją sytuacje stresowe, które w destruktywny sposób wpływają na jakość wykonywanych obowiązków. Oto kilka najbardziej stresujących czynników, które wpływają na jakość naszej pracy.
  • 15.09.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co w pracy najbardziej nas stresuje?

Niepewność zatrudnienia

Niepewność zatrudnienia pojawia się najczęściej, gdy firma przechodzi reorganizację lub funkcjonuje ona w branży bardzo dynamicznie zmieniającej się. Wówczas wielu pracowników może poczuć na karku oddech konkurencji w postaci innych współpracowników bądź niezdrową atmosferę napięcia. Sytuację pogarszają wszelkie doniesienia o fuzji dotychczasowego pracodawcy z inną firmą, reorganizacja struktury bądź ogłoszenie upadłości zakładu.

Przepracowanie

Zbyt duża ilość obowiązków sprawia, iż wiele osób stresuje się w związku z niemożnością wykonania ich w całości bądź w części. W połączeniu z nadmierną kontrolą i wygórowanymi oczekiwaniami pracodawców wywołuje to olbrzymi stres u pracowników. Tego typu niezdrowe relacje przekładają się na sytuację prywatną poszczególnych zatrudnionych i pogarszają jakość ich życia.

Zła atmosfera a praca

Mobbing, kumoterstwo, protekcja, nepotyzm – to tylko nieliczne przykłady zachowań, które stresują większość pracowników. Już sama styczność z nimi bez konkretnego uczestnictwa sprawia, iż atmosfera w pracy znacząco pogarsza się. Każdy kolejny dzień oznacza bowiem czuwanie pracownika, który nie może wykonywać obowiązków, gdyż oczekuje na kolejne starcie z kolegami bądź szefem.

Brak jasnego podziału obowiązków

Brak jasnej hierarchii i podziału ról w firmie doprowadza do stresujących sytuacji. W najgorszym wypadku jest powodem zrzucania odpowiedzialności przez kierownika na poszczególnych pracowników. Szczególnie widoczne jest to w firmach rodzinnych, gdzie hierarchia obowiązków ustalana jest w oparciu o drzewo genealogiczne, a nie kompetencje pracownicze.

--- Artykuł sponsorowany ---