Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 09:44
Przeczytaj!
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

„Adam Loret powrócił do Jasła”. Premiera filmu w Jasielskim Domu Kultury

„Adam Loret powrócił do Jasła”. Premiera filmu w Jasielskim Domu Kultury

27 lipca w Jaśle odbyła się uroczysta regionalna premiera filmu „Loret – leśnik z charakterem”. Film opowiada historię Adama Loreta, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych, w którego postać wciela się Lesław Żurek. Projekcji filmu towarzyszyła wystawa fotograficzna prezentująca min. zdjęcia archiwalne związane z życiem Adama Loreta. W wydarzeniu udział wzięli twórcy filmu, aktorzy i sponsorzy. Film został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność, wśród której liczną część stanowili leśnicy i samorządowcy. Uroczystość uświetnił zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat”. Przed projekcją złożono kwiaty pod pomnikiem Adama Loreta w parku miejskim.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Loreta w parku miejskim w Jaśle
Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie i Bogdan Miszczak, producent filmu

Podczas wydarzenia bardzo mocno wybrzmiało słowo Jasło.

„Adam Loret urodził się w Jaśle. Ten wybitny strateg Lasów Państwowych, wybitny działacz gospodarczy pochodził stąd. Zrobił tak wiele, a tak mało o nim wiemy w Polsce. Chcieliśmy więc o tym przypomnieć” –rozpoczął Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

„Czy może być coś piękniejszego niż słowo Jasło, które tyle razy wybrzmiało w tym filmie – mówił Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta Jasła.

Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta Jasła

„Adam Loret zapisał się do listy „Polskich Wizjonerów”, do której należą prymas Wyszyński, Ignacy Łukasiewicz, Marian Wieleżyński czy Rudolf Weigl. Jest mi miło, że w Jaśle, mieście z którego pochodzę i z którym byłem zawsze związany mogę zaprezentować film o Adamie Lorecie, jaślaninie. Jest to druga prezentacja. Premierowy pokaz odbył się 24 lipca w Warszawie”– mówił Bogdan Miszczak, producent filmu.

„Loret – leśnik z charakterem” to kolejna produkcja Obiektyw Film Studio z cyklu „Polscy Wizjonerzy”.

Bogdan Miszczak, producent filmu

„Mam głębokie przekonanie, że jest to film, który ma sens, który pokazuje jak człowiek, dobry człowiek może zwyciężyć zło. I cieszę się naprawdę, że mogłem go zrobić – mówił podczas premiery Marcin Głowacki, reżyser filmu. „Pierwszą rzeczą, o której pomyślałem oglądając ten film i widząc zgromadzonych tutaj tak wiele osób z Jasła, że mimo, iż nie znamy dalszych losów głównego bohatera to myślę, że Adam Loret wrócił dzisiaj do domu” – dodał.

Marcin Głowacki, reżyser filmu

Film został zrealizowany przy współpracy Lasów Państwowych w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

„Myślę, że naszym wkładem w 100. rocznicę powstania polskich Lasów Państwowych jest ten film. W imieniu leśników tutaj zgromadzonych chciałem serdecznie podziękować za produkcję filmu i za współpracę” – podsumował Marek Marecki, Dyrektor RDLP w Krośnie.

Marek Marecki, Dyrektor RDLP w Krośnie

W filmie oprócz Lesława Żurka w postaci Adama Loreta zobaczymy min. Artura Dziurmana, Katarzynę Misiewicz-Żurek, Mariusza Bonaszewskiego, Wojciecha Skibińskiego, Macieja Słotę, Marcina Kwaśnego, Dagny Mikoś i Mateusza Mikosia, Roberta Żurka. Wystąpili również adepci rzeszowskiej Akademii Aktorskiej Artysta – Oliwier Łyczko w roli młodego Adama Loreta oraz Patrycja Wsół i Łukasz Krasoń.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, zdjęcia Mariusz Konopka, muzyka Mateusz Pospieszalski, całość zmontował Wojciech Słota.

Zapraszamy na pokazy kinowe i plenerowe filmu w całej Polsce.

fot. Barbara Pruś, Krzysztof Żurad
Obiektyw Film Studio


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklamaprosto i po polsku
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama