Metody badań ilościowych i jakościowych
Badania ilościowe polegają głównie na sondażach kwestionariuszowych, które mogą być przeprowadzane wśród sporej grupy badanych. Odpowiedni dobór próby badawczej pozwala na przebadanie tak dużej liczby osób, by wyniki były reprezentatywne dla całej populacji. Dzięki badaniom ilościowym jesteśmy w stanie ustalić, jak często w danej zbiorowości występuje badane przez nas zjawisko. Tego rodzaju badania oferuje wiele agencji, takich jak między innymi Norstat. Wśród najpopularniejszych metod badań ilościowych wyróżniamy między innymi:
Badania CATI → wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo, polegające na kontakcie ankieterów z badanymi za pośrednictwem telefonu. Zadają oni pytania, które są widoczne na monitorze komputera, następnie zaznaczają w systemie odpowiedzi badanych. System został opracowany w taki sposób, by możliwe było bieżące kontrolowanie pracy ankieterów, a także postępu badania przez agencję badawczą oraz osoby zlecające wykonanie tego rodzaju wywiadów. Metoda ta ceniona jest za swoją szybkość; odpowiedzi respondentów zostają zapisane w systemie oraz są dostępne do analizy niemalże natychmiast po przeprowadzonych wywiadach.
Badania CAWI → wysoce ceniona za szybkość oraz skuteczność metoda CAWI to ankieta internetowa, którą badany wypełnia samodzielnie lub z pomocą ankietera. Podobnie jak w przypadku CATI, system gromadzi odpowiedzi, które są możliwe do analizy praktycznie od razu po nagromadzeniu odpowiedniej ilości danych. Więcej o badaniach CAWI można przeczytać na norstat.pl.
CAPI → metoda stosowana bardzo często podczas badań w domu respondenta lub określonej placówce (czasem również jako technika wspomagająca inne). Polega ona na przeprowadzeniu wywiadu przy użyciu komputera lub laptopa.
Badania jakościowe, w przeciwieństwie do ilościowych, służą do interpretacji emocji i głęboko ukrytych motywów działań. Pozwalają one na identyfikację określonych zachowań; pokazują wzory myślenia, postępowania, przyzwyczajenia i reguły pewnych działań. Popularne badania jakościowe to:
IDI → indywidualny wywiad pogłębiony, przeprowadzany jest zwykle z jedną osobą. Metoda polega na uzyskaniu interesujących nas danych w trakcie indywidualnej, bezpośredniej rozmowy z respondentem. To rodzaj wywiadu pogłębionego w trakcie, gdzie ankieter zadaje określony rodzaj pytań, aby uzyskać określone odpowiedzi.
FGI → wywiad przeprowadzany jednocześnie z kilkoma osobami, przy użyciu określonych technik projekcyjnych. Polega on na przeprowadzenie wywiadu według wcześniej określonego scenariusza, ze znacznie większą liczbą osób.
W jaki sposób przeprowadzać badania – samodzielnie czy z agencją?
Samodzielne przeprowadzenie badań ilościowych i jakościowych może być odgórnie skazane na porażkę. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień nie mają styczności z gromadzeniem danych, w większości nie dysponują narzędziami, jakich używają specjaliści. Stworzenie kwestionariusza, angażowanie ankieterów, pozyskiwanie respondentów...wszystko to wymaga czasu oraz sporych możliwości finansowych. Zatrudnienie agencji badawczej to nierzadko konieczność – dzięki pracy ekspertów oszczędza się wszystko to, co straciłoby się w przypadku samodzielnych działań. Tylko rzetelnie nagromadzone dane są w stanie pomóc stworzyć skuteczną strategię marketingową dla przedsiębiorstwa. Warto mieć to na uwadze, zanim rozpocznie się działania.