Jak pielęgnować dywaniki i chodniczki łazienkowe?
Zarówno chodniki, jak i dywaniki łazienkowe odgrywają bardzo ważną rolę. Ze względu na swoje położenie mają bezustanny kontakt z wodą, brudem, kurzem oraz bakteriami. Oznacza to, że trzeba je regularnie czyścić. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.
Częstotliwość czyszczenia dywaników łazienkowych jest uwarunkowana ilością osób, które korzystają z pomieszczenia kąpielowego. Gdy z łazienki korzysta jedna lub dwie osoby, odświeżenie dywanika może nastąpić raz na tydzień albo raz na dwa tygodnie, jednak w międzyczasie warto go odkurzać albo przynajmniej otrzepywać z kurzu. Jeżeli w domu albo mieszkaniu są dzieci i zwierzęta, pranie powinno odbywać się częściej, rekomenduje się co najmniej raz w tygodniu, jednak najlepszym rozwiązaniem jest pranie dwa razy w tygodniu.
Po każdym użyciu dywanik trzeba dokładnie wysuszyć — tylko w taki sposób użytkownik zapobiega rozwojowi pleśni oraz bakterii.
O czym trzeba pamiętać w trakcie prania dywaników łazienkowych?
Zdecydowaną większość dywaników łazienkowych można wyprać w pralce, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć dodatkowej pracy. Informacja o sposobie czyszczenia znajduje się na metce, w której producent przekazuje zalecenia i przeciwwskazania pielęgnacyjne. Po wrzuceniu do pralki wystarczy wybrać program delikatny, niską temperaturę i niewielkie obroty. To jedyne sposób, aby uniknąć uszkodzenia włókien.
W trakcie zakupów trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobrą jakość, a także wszystkie wymagane cechy i właściwości. Jeśli szukasz dobrych chodników łazienkowych, kliknij ten link https://zwoltex.pl/reczniki-plazowe-45 i wybierz model atrakcyjny pod względem estetyki i spełniający wszystkie oczekiwania użytkownika.
Jeżeli korzystamy z dywanika z naturalnych włókien, można je prać w temperaturze do 40 stopni i korzystać z tradycyjnych środków piorących. Wymaga się, by po zakończonym cyklu został on bardzo dobrze wypłukany, co pozwoli usunąć detergent uszkadzający strukturę. Kiedy dywanik zostanie wyjęty z pralki, trzeba go ułożyć na prostej nawierzchni i dokładnie wysuszyć.
Z kolei dywaniki wykonane z tworzyw sztucznych, czyli poliestru albo polipropylenu wymagają innych sposobów czyszczenia i usuwania zabrudzeń. Zabrania się stosowania żrących oraz kwaśnych substancji, do których zalicza się ocet oraz wybielacz, gdyż istnieje wysokie prawdopodobieństwo zniszczenia materiału i antypoślizgowej warstwy stanowiącej stały element dywaników.