Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 lutego 2025 05:52
Przeczytaj!
Reklama

Jak być dobrą opiekunką w Niemczech?

Od opiekunki pracującej w Niemczech wymaga się odpowiedniego podejścia do podopiecznego. Nie bez znaczenia są także cechy charakteru, które mogą ułatwić albo utrudnić zajmowanie się seniorem. Każda osoba starsza ma inny charakter i opiekun nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie się pracować z tym konkretnym podopiecznym. Na dodatek seniorzy, zwłaszcza cierpiący na choroby przewlekłe, mogą mieć gorsze dni, a ich zachowanie bywa nieprzyjemne. Czy zatem można zostać dobrym opiekunem? Oczywiście. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę i pomogą zyskać sympatię osoby starszej.
  • 17.02.2023 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak być dobrą opiekunką w Niemczech?

Cechy przydatne w pracy w niemieckiej opiece

Opieka nad osobami starszymi staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Szczególnie chętnie podejmują się go Polki, które najczęściej wybierają pracę opiekunki w Niemczech. Dla niektórych z nich jest to główne źródło dochodu, dla innych – sposób na dorobienie do domowego budżetu. Wbrew pozorom opiekunka nie musi być pielęgniarką lub nauczycielką. Ważniejsze jest doświadczenie w pracy z osobami starszymi (nawet opieka nad członkiem rodziny) oraz określone cechy. Opiekun pracujący w Niemczech powinien wykazywać się:

  • empatią,
  • cierpliwością,
  • szacunkiem i sympatią do seniorów,
  • pozytywnym nastawieniem,
  • asertywnością,
  • komunikatywnością.

Osoba zatrudniona w niemieckiej opiece powinna też umieć zachować „zimną krew” w nieprzewidzianych sytuacjach. Podczas zajmowania się podopiecznym może dojść do różnych zdarzeń, których trudno byłoby się spodziewać. Czasami od reakcji opiekunki zależy zdrowie, a nawet i życie osoby starszej.

O czym powinna pamiętać opiekunka w Niemczech?

Istnieje kilka ważnych aspektów pracy w Niemczech, o których każda opiekunka musi wiedzieć. Pierwszym z nich jest znajomość języka. Pracując za granicą, trudno oczekiwać, że otoczenie będzie używało języka polskiego. Warto więc jeszcze przed wyjazdem przyswoić sobie podstawowe słówka i zwroty niemieckie. Już komunikatywna znajomość języka pomoże Ci wykonywać codzienne obowiązki – oczywiście kompetencje można cały czas poszerzać. Zwróć uwagę na odmienność kulturową. Do seniora grzecznie jest zwracać się na „Pani/Pan” i zachowywać dystans fizyczny, kiedy jest on możliwy. Postaw na uprzejmy ton i traktuj podopiecznego jak równorzędnego rozmówcę, nawet jeśli zachowuje się w sposób trudny do zaakceptowania.

Kolejnym ważnym punktem w pracy w opiece jest wsparcie podopiecznego. Osoby starsze potrzebują kogoś, kto z nimi porozmawia i ich wysłucha. Okazuj więc zainteresowanie sprawami seniora, zachęcaj go do rozmów – ale nie zmuszaj. Możesz zapytać podopiecznego o jego młodość, wspomnienia.

Wiele osób twierdzi, że opiekunka pracująca w Niemczech powinna mieć miłe usposobienie. Oczywiście mają oni rację, ale ta cecha nie musi być równoznaczna z potulnością i uległością. W pracy w niemieckiej opiece liczy się przede wszystkim asertywność. Już podczas pierwszej rozmowy z seniorem i jego bliskimi warto wyznaczyć zasady, które mają panować zarówno w domu, jak i w Waszej relacji. Pamiętaj, że przyjeżdżasz do pracy – Twoim zadaniem jest pomóc osobie starszej w codziennym życiu. Okaż niemieckim pracodawcom szacunek, ale pamiętaj, że masz prawo przedstawić swoje reguły.

Pracuj w niemieckiej opiece i spełniaj się zawodowo!

Opieka w Niemczech to nie tylko pomaganie seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności. Zakres obowiązków na konkretnych sztelach może się nieco różnić. Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że głównym obowiązkiem opiekunki pracującej w Niemczech jest zgodna współpraca z podopiecznym. Osiągniesz ten cel dzięki dobrej komunikacji, wyznaczeniu zasad, cierpliwości i empatii. To właśnie one sprawią, że po pewnym czasie staniesz się mistrzem opieki domowej i poradzisz sobie w każdej sytuacji. Chcesz spróbować swoich sił? Zapraszamy na SenioPort – znajdziesz tutaj najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama