Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 lutego 2025 05:40
Przeczytaj!
Reklama

Czym jest sylimaryna i dlaczego warto ją stosować?

Sylimaryna to znana substancja, przede wszystkim z uwagi na jej prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Co ciekawe, jest najczęściej stosowaną substancją pochodzenia roślinnego, którą wykorzystuje się w trosce o wątrobę, zarówno z uwagi na jej ochronę, jak i przy okazji leczenia różnego rodzaju chorób. Interesujące jest także to, że sylimarynę pod kątem jej prozdrowotnych właściwości względem wątroby, opisano jeszcze przed naszą erą. Bez wątpienia czyni to z sylimaryny bardzo interesujący, naturalny, roślinny związek (właściwie - kompleks związków), któremu warto się dokładniej przyjrzeć. Możliwe, że wcześniej został on już przez Ciebie spożyty pod postacią suplementu diety, czy też za pomocą różnego rodzaju leków, które wykorzystują sylimarynę. Zastanawia Cię jego wysoka popularność i dostępność w różnego rodzaju preparatach i medykamentach? Nie ma w niej absolutnie nic dziwnego, a wszystko wyjaśnią jej prozdrowotne właściwości.
  • 13.02.2023 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest sylimaryna i dlaczego warto ją stosować?

Sylimaryna i jej prozdrowotne właściwości

Sylimaryna to kompleks związków, który jest pozyskiwany z rośliny o nazwie “Ostropest plamisty”. Sam w sobie ostropest jest także elementem wielu suplementów diety, jednak wyłonienie z niego samej sylimaryny sprawia, że jest ona szybciej i lepiej przyswajana przez organizm i może szybciej zaoferować mu swoje właściwości. Sylimaryna zawiera flawonolignany, które są dostępne w łupinach nasiennych wspomnianego ostropestu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest ona rozpuszczalna w wodzie. Natomiast jej wchłanianie przez organizm jest możliwe za pomocą jelit.

Sylimaryna działa przede wszystkim pozytywnie na wątrobę. Wszystko z uwagi na jej ochronny oraz regenerujący wpływ na komórki wątrobowe. Stabilizuje oraz uszczelnia błony tzw. hepatocytów, a to powoduje, że do ich wnętrza (w tym także do wątroby) nie przedostają się różnego rodzaju toksyny. Ponadto, sylimaryna jest silnym antyoksydantem, czyli zmiata wolne rodniki tlenowe z organizmu, które odpowiadają m.in. za procesy starzenia się organizmu oraz wiele różnych chorób. Co więcej, zwiększa syntezę białek w komórkach wątroby, a także może spowalniać procesy związane z włóknieniem wątroby.

To wszystko pokazuje, że spektrum działania sylimaryny na wątrobę jest dość obszerne i może pomóc w przeróżnych, groźnych dla zdrowia organizmu sytuacjach. Nic dziwnego, że sylimaryna jest tak częstym składnikiem suplementów diety, których ciekawym przykładem może być m.in. Sylimaryna Extra firmy ActivLab, której ciekawa oferta jest dostępna także w sklepie SFD. 

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po sylimarynę?

Można powiedzieć, że z sylimaryną jest tak, jak z każdym innym medykamentem, czy też suplementem diety. Sięgać po nie powinno się jedynie w sytuacjach, gdy jest to odpowiednio uargumentowane stanem zdrowia i najlepiej jeśli stosowanie preparatu zleci lekarz lub inny specjalista. Dopiero gdy nasza sytuacja tego wymaga, wtedy warto rozejrzeć się za wartościowymi preparatami, które pozwolą poprawić kondycję organizmu. Oczywiście warto to uczynić za pośrednictwem jedynie oficjalnych źródeł sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej. Za przykład może posłużyć sklep SFD, który posiada bardzo bogatą ofertę z zakresu różnego rodzaju suplementów diety, odżywek treningowych oraz wielu innych preparatów tego typu. Także tych, zawierających sylimarynę. 


Można jednak wskazać kilka konkretnych sytuacji, w których sylimaryna znajduje zastosowanie w leczeniu. Jest ona wykorzystywana przy okazji różnego rodzaju uszkodzeń wątroby wywołanymi najczęściej przez toksyny (np. alkohol) lub inne tzw. czynniki drażniące takie jak np. substancje zawarte w trujących grzybach itp. Sylimaryna wspiera także wątrobę pod kątem jej radzenia sobie z innymi, silnymi medykamentami, które mogą wpływać na jej kondycję. Co więcej, może ona hamować rozwój miażdżycy, reguluje poziom cholesterolu, a jako antyoksydant jest także w stanie zapobiegać powstawaniu nowotworów. Jest wykorzystywana także przy leczeniu marskości wątroby oraz wykorzystywana w prewencji powstawania kamieni żółciowych.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama