Trudności w nauce angielskiej gramatyki
- Problemy z nauką gramatyki
- Podstawy skutecznej nauki gramatyki angielskiej
- Łatwa nauka angielskiej gramatyki
Dlaczego nauka gramatyki angielskiej sprawia trudności?
Nauka angielskiej gramatyki często dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest poznanie trzech podstawowych czasów i zachwyt nad tym, jakie to wszystko proste. Drugi to włączenie bardziej zaawansowanych struktur gramatycznych, czyli przede wszystkim całej reszty czasów. I właśnie w tym momencie wiele osób mówi: dość, to nie dla mnie! Jak mam używać tych wszystkich czasów, skoro nie potrafię nawet zapamiętać zasad – a co dopiero zbudować z nimi zdania!
W rzeczywistości problem nie siedzi w Tobie, lecz w tym, jak jest skonstruowany standardowy system nauki języka obcego. Język to żywy konstrukt, który, choć ma pewne ogólne zasady, to jednak cechuje się dużą płynnością.
To z kolei oznacza, że porozumiesz się nawet wtedy, gdy całkowicie zignorujesz gramatykę. O ile będziesz znać podstawowe słowa i ewentualnie wspomożesz się mimiką czy gestami, bez trudu dogadasz się po angielsku. Nie wierzysz? Załóżmy, że chcesz pilnie znaleźć aptekę w okolicy, w której się znajdujesz. Jesteśmy pewni, że otrzymasz oczekiwaną odpowiedź nawet wtedy, gdy zrobisz to w następujący sposób:
Where pharmacy?
Oczywiście powyższe wyrażenie nie jest poprawne gramatycznie i nie jest nawet zdaniem, bo brakuje w nim czasownika. Jednak spełnia swoją funkcję – pomaga nawiązać komunikację. A jeśli rozmówca wskaże drogę gestami, na pewno dojdziecie do porozumienia i osiągniesz swój cel: trafisz do apteki.
Znając jeden podstawowy czas angielski, możesz już wyrazić tę prośbę w poprawniejszy sposób, czyli np.:
Where is the nearest pharmacy?
A jeśli jeszcze bardziej osłuchasz się z codziennym językiem, bez problemu ubierzesz swoje pytanie w ładną, grzecznościową formę, jaką zastosowałby prawdziwy native speaker:
Excuse me, can you tell me where I can find the nearest pharmacy?
Spokojnie, do tego trzeciego etapu dojdziesz z pewnością po pewnym czasie. Kluczem do sukcesu jest jednak aktywne używanie języka nawet wtedy, gdy nie jesteś w stanie robić tego hiperpoprawnie. O ile już na początku przełamiesz strach przed rozmawianiem po angielsku, bez problemu dogadasz się za granicą.
Co warto wiedzieć, zaczynając naukę gramatyki angielskiej?
Gdybyś pokazał rodowitemu Anglikowi standardowy, polski podręcznik do gramatyki angielskiej, z pewnością bardzo by się zdziwił. Wielu zasad i konstrukcji, które są przedstawiane w takich książkach, nie stosuje się na co dzień – a nawet jeśli tak, to dzieje się to naturalnie, bez tych wszystkich rozwlekle opisanych zasad.
Praktyka pokazuje, że do swobodnego rozmawiania po angielsku na podstawowym poziomie (wystarczającym w kontaktach domowych, towarzyskich czy biurowych) potrzebujesz:
- 3 podstawowych czasów (Present Simple, Past Simple, Future Simple),
- 3 rodzaje zdań (twierdzenia, przeczenia, pytania),
- 20 kluczowych czasowników.
Z takimi podstawami bez problemu porozumiesz się w ok. 85% sytuacji, z jakimi spotkasz się w codziennym życiu. Oczywiście z czasem możesz rozwijać umiejętności, aby rozumieć więcej i czuć się pewniej w kontakcie z obcokrajowcami.
Zwiększając liczbę poznanych czasów do 5-6 (+ Present Continuous, Present Perfect i Past Continuous) oraz liczbę opanowanych słówek do ok. 1000, poradzisz sobie już w 96% takich sytuacji. Kluczowe są tu nadal czasowniki, które stanowią podstawę nauki języka. Z rzeczownikami możesz sobie zawsze poradzić w inny sposób, chociażby gestami czy pokazaniem czegoś palcem.
Właśnie tak powinna wyglądać skuteczna nauka gramatyki angielskiej: https://szybkanauka.pro/gramatyka-angielska-dla-poczatkujacych/.
Jak ułatwić sobie naukę gramatyki angielskiej?
Oczekując szybkich efektów i przełamania bariery językowej, która powstrzymuje przed swobodnym mówieniem po angielsku, warto rozważyć naukę Metodą Aktywnego Mówienia. Cały koncept opiera się o dwa filary: mówienie i słuchanie. Reszta niezbędnej wiedzy jest przyswajania naturalnie, bez wkuwania na pamięć i rozwiązywania nudnych, powtarzalnych zadań w podręczniku.
Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet jak, chociażby:
- możliwość nauki we własnym tempie i na własnych zasadach – samodzielnie i online, więc w dogodnym momencie,
- wyrobienie nawyku automatycznego odpowiadania na podstawowe pytania, bez zastanawiania się, jak przełożyć wiedzę z podręcznika na praktykę i nie ośmieszyć się przed „prawdziwym Anglikiem, który na pewno zaraz wytknie wszystkie błędy”,
- opanowanie podstaw, przy użyciu których porozumiesz się w większości codziennych sytuacji.
Więcej informacji o Metodzie Aktywnego Mówienia oraz innych sprytnych trickach na naukę angielskiego znajdziesz na naszym Instagramie. Zajrzyj i ucz się języka, którego będziesz naprawdę używać!