Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 lutego 2025 05:43
Przeczytaj!
Reklama

Umowa dzierżawy – na czym polega?

Umowa dzierżawy to jedna z form współdzielenia własności. Polega na tym, że jedna osoba - dzierżawca - użytkuje rzecz lub prawo własności należące do innej osoby - dzierżawcy - za określonym w umowie wynagrodzeniem. W Polsce istnieją dwa rodzaje umów dzierżawy: dzierżawa ruchomości oraz dzierżawa nieruchomości.
  • 13.01.2023 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Umowa dzierżawy – na czym polega?

Rodzaje umów dzierżawy w Polsce 

W Polsce istnieją dwa rodzaje umów dzierżawy: dzierżawa ruchomości oraz dzierżawa nieruchomości. 

Dzierżawa ruchomości to umowa, która polega na tym, że dzierżawca użytkuje rzecz ruchomą (np. samochód, sprzęt elektroniczny) własności dzierżawcy za określonym w umowie wynagrodzeniem. W przypadku tego rodzaju umowy, dzierżawca ma prawo korzystać z rzeczy, ale nie ma prawa do jej odsprzedaży ani zbycia na inne osoby. 

Dzierżawa nieruchomości to umowa, która polega na tym, że dzierżawca użytkuje nieruchomość (np. mieszkanie, dom, działkę) własności dzierżawcy za określonym w umowie wynagrodzeniem. W przypadku tego rodzaju umowy, dzierżawca ma prawo korzystać z nieruchomości oraz korzystać z jej dochodów (np. z wynajmu), ale nie ma prawa do jej odsprzedaży ani zbycia na inne osoby. 

Oba rodzaje umów dzierżawy są regulowane przez polskie prawo cywilne i wymagają zawarcia odpowiedniej umowy, która określa warunki dzierżawy. 

Warunki i ograniczenia dzierżawy nieruchomości 

Warunki i ograniczenia dzierżawy nieruchomości to elementy, które są określane w umowie dzierżawy i regulują sposób korzystania z nieruchomości przez dzierżawcę. Główne warunki dzierżawy nieruchomości to: 

● okres dzierżawy - czas trwania umowy, w którym dzierżawca ma prawo korzystać z nieruchomości, 

● wynagrodzenie - opłata, jaką dzierżawca jest zobowiązany płacić dzierżawcy za użytkowanie nieruchomości, 

● cel korzystania z nieruchomości - określenie, w jaki sposób dzierżawca może korzystać z nieruchomości (np. jako mieszkanie, biuro, sklep). 

Ograniczenia dzierżawy nieruchomości to ograniczenia, które dotyczą sposobu korzystania z nieruchomości przez dzierżawcę. Mogą one obejmować m.in.: 

● zakaz wprowadzania zmian w nieruchomości bez zgody dzierżawcy (np. remont, przeróbka), 

● ograniczenie prawa dzierżawcy do wynajmu nieruchomości, 

● zakaz używania nieruchomości do celów innych niż określone w umowie. 

Podsumowanie 

Dzierżawa nieruchomości to umowa, która polega na tym, że dzierżawca użytkuje nieruchomość własności dzierżawcy za określonym w umowie wynagrodzeniem. Jest to jedna z form współdzielenia własności, która pozwala na elastyczne korzystanie z nieruchomości bez konieczności jej nabywania. W Polsce istnieją ograniczenia co do celu i sposobu korzystania z nieruchomości dzierżawionej, a także wymagane jest zawarcie odpowiedniej umowy, która określa warunki dzierżawy. 

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Adwokat Remigiusz Gołębiowski 

https://adwokatgolebiowski.pl/

ul. Sterlinga 27/29

90-212 Łódź

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama