Kiedy możliwa staje się zmiana nazwy uczelni? Jakie trzeba spełniać minimalne warunki?
W znowelizowanej ustawie dotyczącej szkolnictwa wyższego i nauk znajduje się kilka warunków związanych ze zmianą nazwy uczelni zawodowej w akademię nauk stosowanych. Wniosek mogą składać uczelnie, które działają przez minimum 10 lat. Kolejną kwestią jest liczba studentów, która nie może być mniejsza niż 250. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że przynajmniej 100 z nich musi studiować stacjonarnie. Z kolei minimum połowa nauczycieli akademickich ma traktować uczelnię jako podstawowe miejsce pracy.
Niezbędne staje się także kształcenie na przynajmniej pięciu kierunkach w przypadku jednolitych studiów magisterskich. Prowadzone muszą być studia pierwszego lub drugiego stopnia. Uczelnia ma także prowadzić kształcenie na minimum jednym kierunku studiów przygotowujących do wykonywania zawodów określonych w ustawie lub w kierunku studiów pozwalających na uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera/magistra inżyniera. Bardzo ważne jest także to, aby mieć wyłącznie pozytywne opinie wystawione przez polską komisję akredytacyjną. Zajmuje się ona ocenianiem jakości kształcenia na uczelni.
Zmiana nazwy uczelni sposobem na podniesienie jej prestiżu
Uczelnie zostały powołane w celu kształcenia praktycznego. Wiele z nich prowadzi własne badania naukowe o charakterze wdrożeniowym. Warto wobec tego wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy na akademię nauk stosowanych. Jest to nazewnictwo, którego używa się w wielu europejskich krajach w przypadku szkolnictwa wyższego. Można wobec tego liczyć na podniesienie prestiżu uczelni, czyli zwiększenie znaczenia na arenie międzynarodowej. Tak stanie się także w przypadku Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która 1 stycznia 2023 roku awansowała do rangi Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Udało jej się spełnić wszystkie wymogi zawarte w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
Będzie miała ona także uprawnienia do prowadzenia kierunków kształcenia mających na celu przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela. Uzyskanie nazwy akademii nauk stosowanych jest pozytywnie odbierane przez środowisko publicznych uczelni zawodowych. Jej zmiana jest możliwa także w przypadku niepublicznych uczelni, dzięki czemu one również mogą kształcić przyszłych pedagogów.