Praca oraz studia. Jak je pogodzić?
Pracowanie w trakcie studiów to nie tylko sposób, aby zbudować swoją niezależność finansową, ale również zdobyć ważne w rozwoju przyszłej kariery doświadczenie.
Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie wtedy, gdy studiuje się zaocznie. W trakcie weekendów można poświęcić czas na naukę, a w pozostałe dni tygodnia na pracę na pełen etat. Osoby studiujące dziennie, zwłaszcza na wymagających kierunkach, mogą mieć już więcej problemów z pracą ze względu na odbywające się w różnych godzinach zajęcia. Nie oznacza to jednak, że pogodzenie pracy i studiów nie jest możliwe.
Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedniego zatrudnienia, które będzie umożliwiało pracę w niepełnym wymiarze czasu oraz w elastycznych, ruchomych godzinach. Również ważne jest umiejętne planowanie swojego czasu, by w 24 godzinach zmieścić wszystko, co najważniejsze.
Najlepsza praca dla studenta. Gdzie jej szukać?
Student może znaleźć pracę w wielu miejscach, zależnie od swoich preferencji, umiejętności, posiadanego doświadczenia. Gdzie warto złożyć aplikację?
Wielu studentów poszukuje pracy niewymagającej doświadczenia. Popularne są zwłaszcza stanowiska w handlu, takie jak sprzedawca, osoba wykładająca towar w sklepach, kompletująca zamówienia i pakująca je.
Taka praca jest dostępna również w sieci sklepów Biedronka. Osoby bez doświadczenia mogą złożyć aplikacje na stanowiska kasjera i sprzedawcy-kasjera oraz pracować w elastycznych godzinach. Kierownicy sklepów podczas tworzenia grafiku starają się wtedy uwzględniać obowiązki pracownika, by umożliwić mu pogodzenie nauki i pracy. Aktualne oferty pracy w sklepach Biedronka w całej Polsce dostępne są pod adresem: https://pracawbiedronce.pl/sklep/.
Wielu studentów aplikuje także na stanowiska w branży gastronomicznej, zwłaszcza kelnera, barmana, dostawcy zamówień, na które nie jest wymagane zwykle żadne doświadczenie.
Studenci poszukują ponadto zatrudnienia w branżach, które związane są z ich kierunkiem studiów, co daje możliwość zdobywania cennego doświadczenia oraz zawierania ważnych kontaktów branżowych. Wiele firm wychodzi też wtedy naprzeciwko potrzebom osób studiujących i daje im możliwość pracy w różnych godzinach.
Work-life balance na studiach. Jak w tym wszystkim znaleźć czas dla siebie?
Jednoczesna nauka i praca mogą zajmować dużo czasu. Jak wtedy znaleźć go jeszcze dla siebie?
Aby zachować równowagę pomiędzy studiowaniem, pracą i nie zapominać przy tym o swoich potrzebach, warto nauczyć się dobrze planować każdy dzień.
Podstawą przy ustalaniu takiego codziennego harmonogramu zawsze powinny być studia oraz czas na naukę i sen. To wokół nich należy zaplanować swój grafik w pracy oraz czas wolny.
Najlepiej nie zapełniać swojego dnia po brzegi, by mieć czas na wyjście na imprezę, rozwijanie swoich zainteresowań lub po prostu na relaks. Zbyt długa praca może prowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego i niezadowolenia.
Wobec tego studia i praca wcale nie muszą być swoimi przeciwieństwami. Wybór odpowiedniego pracodawcy, u którego można korzystać z elastycznego grafiku, a także przemyślana organizacja czasu to najlepszy sposób, by pogodzić studiowanie, pracowanie i znaleźć jeszcze czas dla siebie.