Komu potrzebne jest badanie sprawozdań finansowych?
Okazuje się, że w niektórych przypadkach badanie sprawozdania finansowego nie jest dobrą wolą przedsiębiorcy, a jego obowiązkiem. Kogo on dotyczy?
- Różnego typu banków zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
- Zakładów i towarzystw ubezpieczeniowych.
- Spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
- Jednostek zajmujących się obrotem papierami wartościowymi.
- Krajowych instytucji płatniczych.
- Wszelkich spółek akcyjnych.
W każdym z tych przypadków badania sprawozdania finansowego będą miały na celu weryfikację jego rzetelności podczas sporządzania oraz tego, czy zostały w nim ujęte wszelkie kluczowe kwestie. Aby to sprawdzić, potrzebny jest bezstronny ogląd osoby, która jest do tego upoważniona. Takie działanie ma eliminować ryzyko nadużyć i różnego typu nieprawidłowości.
Komu zleca się przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego?
Jeśli dotąd nie sporządzano sprawozdania finansowego może być wątpliwość, kto jest do tego uprawniony. Najbezpieczniej jest zlecić to firmie audytorskiej specjalizującej się w tego typu usługach. Wypracowane przez nią procedury dają gwarancję tego, że całość zostanie zrobiona rzetelnie. Może to być również biuro podatkowe świadczącego tego typu usługi. Ważne jest też to, że wyboru tego, kto sporządzi sprawozdanie dokonuje organ mający je zatwierdzić.
Gdy badanie sprawozdań finansowych jest obowiązkowe, to za niezłożenie go grożą różnego typu sankcje. Czego można się obawiać? Konsekwencje są zapisane w ustawie o rachunkowości oraz w kodeksie karnym skarbowym. Według nich sprawozdanie finansowe sporządzone przez biegłego rewidenta należy złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie ogłoszenia, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu. Za przekroczenie tego ustawowego czasu może zostać nałożona kara.
Sporządzenie sprawozdania oznacza też upublicznienie informacji o kapitale zakładowym. W zależności od tego, jakie są obowiązujące przepisy taka informacja może znaleźć się na stronie internetowej lub w innych rejestrach.