Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 lutego 2025 17:00
Przeczytaj!
Reklama

Jurajski Szlak Rowerowy – 5 atrakcji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Tegoroczny sezon rowerowy jest wyjątkowo łaskawy dla amatorów jednośladów. Jesień zapowiada się równie obiecująco. Bez wątpienia warto wsiąść na rower, by zachwycić się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami w kolorowej, jesiennej szacie. Proponujemy 5 ciekawych atrakcji, które spotkasz na trasie Jurajskiego Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd.
  • 31.08.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jurajski Szlak Rowerowy – 5 atrakcji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Jak przebiega Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd?

Jak sama nazwa wskazuje – jurajski szlak rowerowy przebiega przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Rowerzyści przemierzają malownicze tereny, położone w województwach: małopolskim i śląskim. Szlak Orlich Gniazd obejmuje przede wszystkim zamki i ruiny zamków, ale także malownicze krajobrazy i inne atrakcje.

Przebieg szlaku jest następujący: Częstochowa, Olsztyn, Mirów, Bobolice, Morsko, Ogrodzieniec, Podzamcze, Ryczów, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn, Olkusz, Paczółtowice, Czerna, Krzeszowice, Rudno, Kraków.

Oznaczony kolorem czerwonym szlak określa się jako średnio trudny, lecz głównie z powodu jego długości (189.5 km). Trasa wymaga wprawdzie pokonywania łagodnych wzniesień niemalże bez przerwy, ale dużym ułatwieniem jest komfortowa nawierzchnia. Ponadto warto wspomnieć o bardzo dobrym oznakowaniu szlaku. Trasa prowadzi również z dala od dróg o dużym natężeniu ruchu samochodowego, a więc jest spokojna i bezpieczna.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – 5 atrakcji, które warto zobaczyć

Oczywiście szlak obfituje w rozmaite atrakcje, a przez ukształtowanie terenu jest niezwykle różnorodny i malowniczy. Niemniej dziś przedstawiamy 5 atrakcji:

1.      Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Jego monumentalne mury robią niesamowite wrażenie. Obecnie po imponującej budowli pozostały jedynie ruiny zamku (ale w dobrym stanie i ukazujące jego niegdysiejszy przepych). Zamek jest udostępniony do zwiedzania.

2.      Zamek Tenczyn i Tenczyński Park Krajobrazowy – malowniczo położona warownia przyciąga turystów jak magnes. Nie ma co się dziwić. Zamek Tenczyn znajduje się na najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego. Podobnie jak wiele innych zamków, tak i Tenczyn przetrwał do naszych czasów jedynie jako ruiny. Niemniej warto zobaczyć na własne oczy to magiczne miejsce. Na paśmie Garbu Tenczyńskiego funkcjonuje również park krajobrazowy.

3.      Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” – warto odwiedzić miejsce, które stało się inspiracją do napisania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury, a mianowicie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. To właśnie w tym dworku miało miejsce słynne wesele. Dziś dworek można zwiedzać.

4.      Ostańce Szlaku Orlich Gniazd – na rowerowym Szlaku Orlich Gniazd podziwiać można również ostańce, do których zaliczają się Okiennik Wielki, Brama Twardowskiego, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale czy Brama Krakowska.

5.      Pustynia Błędowska – nie leży ona ściśle na Szlaku Orlich Gniazd, lecz niedaleko. Z pewnością warto przy okazji wyprawy rowerowej zahaczyć o tę atrakcję.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama