Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 lutego 2025 00:43
Przeczytaj!
Reklama

Jak wybrać lampy wiszące do salonu?

Oświetlenie salonu wpływa nie tylko na jego funkcjonalność, ale też na ogólny wygląd wnętrza. Dobrze dobrane lampy wiszące wprowadzają do salonu odpowiednią atmosferę i podkreślają jego wystrój. Podpowiadamy, jak dobierać oświetlenie sufitowe do salonu i jadalni.
  • 29.04.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać lampy wiszące do salonu?

Lampy wiszące do salonu: żyrandole czy punktowe?

Warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz jakie są ewentualne dodatkowe źródła światła. W przypadku niewielkiego salonu lub jadalni dobrze dobrane lampy wiszące wystarczą do oświetlenia całej przestrzeni, chociaż i tak warto zadbać o niewielkie, punktowe światło do czytania. Jeżeli lubimy dość ostre światło i wyraziste cienie, można pokusić się o jedną, mocną lampę pośrodku sufitu – najczęściej jednak zależy nam na równomiernym rozproszeniu światła po pokoju. Wtedy warto zainstalować trzypunktową oprawę lub żyrandol.

Warto wiedzieć, że zarówno oświetlenie punktowe, jak i żyrandole występują we wszelkich możliwych stylach. Bez problemu dobierzemy więc lampy wiszące do salonu nowoczesnego, jak i urządzonego antykami.

Jak wysoko umieszczać lampy wiszące do salonu?

Ważnym czynnikiem przy wyborze lamp wiszących do salonu jest jego wysokość. Niektóre lampy posiadają regulację długości przewodu, wtedy można dość swobodnie ustawić wysokość do osiągnięcia pożądanego efektu. Najczęściej jednak konieczne jest określenie długości kabla zasilającego przed zainstalowaniem oświetlenia. Ogólną zasadą jest, że im wyższe mieszkanie, tym dłuższy może być przewód, ale warto pamiętać, że im niżej wisi lampa, tym mniejszą część pokoju oświetla. W większych salonach lepiej więc wieszać oświetlenie wyżej, by światło docierało także do dalszych części. Można też zainstalować oświetlenie pomocnicze, albo w postaci dodatkowych lamp wiszących, albo ściennych.

Czy wiszące lampy do salonu mogą pełnić funkcję światła dodatkowego?

Oświetlenie sufitowe traktujemy zwykle jako główne źródło światła, uzupełnionego lampami ściennymi lub podłogowymi. Można jednak odwrócić nieco sytuację, na przykład dzięki mocniejszym żarówkom w lampach bocznych i słabszej w lampie wiszącej. Bywają także sytuacje, w których zupełnie rezygnuje się z bocznego oświetlenia – wtedy, zamiast jednej wiszącej lampy, w salonie instaluje się dodatkowe doświetlające miejsca, w których potrzeba więcej światła.

Jeżeli zależy nam na bardziej kameralnym wystroju, można zastosować lampy wiszące jako dekorację z ozdobnymi żarówkami w stylu retro. Dają one bardzo delikatne, ciepłe światło. Z kolei np. nad stolikiem kawowym można umieścić dość nisko wiszącą lampę – do salonu nowocześnie urządzonego takie rozwiązanie może być dobrym pomysłem.

Gdzie warto kupować wiszące lampy do salonu?

Podstawowe rodzaje lamp wiszących można znaleźć w marketach budowlanych, zwykle jest tam jednak dość niewielki wybór. Jeżeli zależy nam na dobraniu lampy dokładnie pasującej do naszego salonu, lepiej poszukać w sklepach poświęconych wyłącznie oświetleniu, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/10-lampy-wiszace-do-salonu-jadalni. Jeżeli mamy podstawowe umiejętności obsługi programów graficznych, dobrym pomysłem jest wklejenie zdjęcia lampy do fotografii salonu – mniej więcej będziemy mogli ustalić, czy na pewno nam pasuje. Warto też dobierać oświetlenie w ramach tej samej kolekcji – wielu producentów oferuje serie, w których dostępne są lampy wiszące, podłogowe czy ścienne. Szczególnie przydatne jest to wtedy, gdy zależy nam na jednolitej barwie światła. Ma na nią wpływ nie tylko zastosowana żarówka, ale też kolor wnętrza klosza.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama