Stworzenie mocnego CV
Najważniejszym elementem poszukiwań pracy jest autoprezentacja. Naszą wizytówką powinno być przede wszystkim mocne CV, w którym zawrzemy swoje najważniejsze kompetencje. Ważne, aby było ono uzupełniane na bieżąco, gdyż tylko w ten sposób zachowamy aktualność i rzetelność. Jednocześnie warto zachować porządek w dokumentach poświadczających odbyte kursy i ukończone szkolenia. W bardzo wielu przypadkach bowiem kurs zamieszczony w CV nie wystarczy i musimy poprzez nasze umiejętności odpowiednim dyplomem.
Określenie celów zawodowych
Określenie celów zawodowych pozwala przede wszystkim na zaplanowanie kariery. Wówczas możemy zminimalizować ilość czasu poświęconą na eksperymenty i poszukiwania własnej wizji idealnej pracy. Im szybciej i dokładniej to zrobimy, tym lepiej będziemy przygotowani na przeglądanie ofert pracy. W określaniu celów zawodowych warto brać pod uwagę zarówno kompetencje, jak i pasje, które przynoszą nam radość.
Przeglądanie ofert pracy
Zasadniczym etapem poszukiwania zatrudnienia jest przeglądanie ofert pracy. Powinniśmy zacząć od ogłoszeń ogólnodostępnych, zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl. Warto przyglądać się przede wszystkim tym, które pozwolą nam realizować cele zawodowe. Następnie, warto zajrzeć na konta społecznościowe oraz oficjalne strony internetowe firm, które nas interesują. Wielu pracodawców zamieszcza bowiem oferty pracy jedynie tam. Dobrym pomysłem jest również zasięgniecie po rady do własnej sieci kontaktów. Może się okazać, iż znajomi mają dostęp do ciekawych ogłoszeń bądź sami poszukują współpracowników bądź partnerów biznesowych.