Formalności poprzedzające usunięcie azbestu
Pozbycie się azbestu z budynku jest obowiązkiem właściciela, użytkownika wieczystego bądź zarządcy budynku. Zanim przystąpimy do prac, niezbędne będzie ich zgłoszenie do właściwego, rejonowego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Z urzędu gminy musimy pobrać również stosowny formularz, na którym powinniśmy wykonać spis inwentaryzacyjny, określający rodzaj, ilość i miejsce wykorzystywania wyrobów azbestowych. Spis ten pozwala zakwalifikować posiadany eternit do jednego z trzech stopni pilności jego likwidacji z terenu nieruchomości. Im wyższy stopień, tym szybciej powinniśmy pozbyć się wyrobów z azbestem.
Jak wygląda usuwanie eternitu z azbestem?
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy samodzielnie usuwać ani wywozić elementów zawierających azbest. Jest on silnym środkiem chorobotwórczym, a pozbywanie się go w niedozwolony sposób grozi karą. Aby zlikwidować dach z azbestu niezbędne jest zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy oferującej demontaż eternitu. Jej pracownicy odizolują i zabezpieczą obszar prac, stosując technologie minimalizujące negatywny wpływ tego materiału na środowisko. Po usunięciu wszystkich fragmentów eternitu, wywiozą je i zutylizują w bezpieczny sposób.
Dofinansowanie do usunięcia azbestu
Wiele gmin oferuje dofinansowanie kosztów prac, prowadzonych przy usuwaniu azbestu. Oprócz urzędów gminnych, wsparcie finansowe możemy uzyskać również w starostwie powiatowym lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umożliwia ono pokrycie kosztów usunięcia i wywiezienia eternitu, a wysokość finansowania – w zależności od organu oferującego pomoc – może sięgnąć nawet 100% wartości prac.