Zabezpieczenie przed wilgocią i wahaniami temperatur
Drzwi zewnętrze są narażone na częsty kontakt z wilgocią oraz wahania temperatur, dlatego ważna jest dbałość o ich zabezpieczenie przed tymi czynnikami. Ochronę stanowi zwykle warstwa lakieru, który nadaje drzwiom wejściowym ładny kolor lub podkreśla naturalne usłojenie drewna. Lakier chroni przed wnikaniem wody w deski, co gwarantuje stabilność drzwi i ich trwałość przez wiele lat. Powłoka zabezpiecza zarówno przed deszczem i śniegiem w czasie zimy, jak i przed wilgocią, która znajduje się w powietrzu.
Stan powłoki lakierniczej na drzwiach zewnętrznych z drewna powinno się kontrolować dwa razy w roku. Uszczerbki w lakierze, zarysowania, wybrzuszenia i złuszczenia warstwy ochronnej powinno się jak najszybciej wypełnić, by nie dopuścić do wnikania wilgoci w drewno. Przed nałożeniem preparatu na ubytki, drzwi drewniane czyści się i odtłuszcza, by zwiększyć trwałość lakieru.
Czyszczenie i pielęgnacja drzwi z drewna
Drzwi drewniane zewnętrzne szybko się brudzą z powodu opadów deszczu, kurzu, błota i różnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Brud z drewnianych drzwi powinno się usuwać za pomocą mleczka pielęgnacyjnego i miękkiej ściereczki. Mleczko tworzy na lakierze dodatkową powłokę ochroną, która przeciwdziała utlenieniu się warstwy lakierniczej. W przypadku silnych zabrudzeń niewskazane jest szorowanie, gdyż powoduje uszkodzenia i pęknięcia lakieru, skracając żywotność drzwi drewnianych. Niewskazane jest również używanie rozpuszczalników, które powodują uszkodzenia drewna, wnikając głęboko w jego strukturę.
Jeżeli w drzwiach znajdują się przeszklenia, powinno się je myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do naczyń. Używanie płynu do mycia szyb może powodować uszkodzenia drewna wokół szyby. Elementy metalowe, takie jak zawiasy i klamki, czyści się specjalnymi środkami do metalu, które chronią przed korozją i pomagają usuwać ogniska rdzy. W przypadku, gdy prawidłowo konserwuje się i pielęgnuje drzwi z drewna, ich trwałość sięga nawet kilkudziesięciu lat. Dbałość o drewno jest zatem ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale również z powodu oszczędności, jakie można poczynić w ten sposób.