Właściwości cukru cenione w kosmetologii
Cukier jest naturalnym humektantem, czyli substancją higroskopijną, która wykazuje zdolności wiązania i zatrzymywania wody wewnątrz komórek. Ponadto zawiera w sobie kwas glikolowy (zaliczany do kwasów AHA), który doskonale złuszcza i usuwa martwy naskórek, nadając skórze świeżości i zdrowego, promiennego wyglądu. Cukier wykorzystywany w kosmetykach powinien być jak najlepszej jakości, dlatego warto sięgać po ten nierafinowany. Specjaliści zalecają wybierać jego brązową lub trzcinową wersję, choć dobrej jakości biały cukier również sprawdzi się jako główny składnik domowych kosmetyków.
Domowy peeling cukrowy
Peeling jest jednym z tych zabiegów, które powinno się regularnie wykonywać. Już 1-2 razy w tygodniu wystarczy, aby cieszyć się zdrowo wyglądającą, jędrną i gładką skórą, która zdecydowanie lepiej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremach czy balsamach. Dodatkowo to doskonały sposób na poprawę krążenia krwi oraz walkę z cellulitem. Naturalny peeling cukrowy można wykonać samodzielnie w domu w kilka minut, z wykorzystaniem składników, które znajdują się praktycznie w każdej kuchni. Jest to dużo tańsza alternatywa dla kosmetyków drogeryjnych. Można go modyfikować na szereg sposobów poprzez dodawanie różnych składników w zależności od pożądanego efektu. Jak przygotować prosty i skuteczny peeling cukrowy?
Podstawowy peeling cukrowy z oliwą z oliwek
Do przygotowania podstawowego peelingu wystarczy pół szklanki cukru (białego lub brązowego) oraz 4 łyżki oliwy z oliwek (bogatej w witaminę E) lub oleju kokosowego. Wystarczy dokładnie wymieszać oba składniki i gotowy produkt przetrzymywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Taki peeling cukrowy wolno przetrzymywać w lodówce kilka dni. Do tej bazy można dodawać kilka kropli ulubionych olejków eterycznych lub przypraw (np. cynamon), które nadadzą mu niepowtarzalnego aromatu.
Miodowy peeling cukrowy
Miód wykazuje silne działania antybakteryjne, działa kojąco na podrażnioną skórę oraz doskonale nawilża. Łyżka miodu dodana do podstawowego peelingu cukrowego (pół szklanki cukru i 4 łyżki oliwy z oliwek) sprawi, że uzyskamy dobry i naturalny kosmetyk, który skutecznie zwalcza cellulit.
Pomidorowy peeling cukrowy do twarzy
Pomidor zawiera likopen - naturalny przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki (odpowiedzialne za proces starzenie się skóry), który dodatkowo wykazuje działania antybakteryjne i poprawia funkcje komórek znajdujących się w skórze, dlatego to idealny dodatek do peelingu dedykowanego delikatnej skórze twarzy. Jego wykonanie jest niezwykle proste - przekrojony na pół pomidor należy zanurzyć w połowie szklanki cukru, a następnie kolistymi ruchami delikatnie masować twarz omijając okolice oczu. Sok z pomidora pozostawić na twarzy przez ok. 10 -15 minut, a następnie zmyć go wodą. Jako że skóra na twarzy jest znacznie delikatniejsza aniżeli na pozostałych częściach twarzy, do tego peelingu warto wykorzystać drobnoziarnisty cukier.
Cytrynowy peeling cukrowy
Cytryna nie tylko rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry, doskonale nawilża czy oczyszcza skórę, ale także odświeża, dlatego warto wykorzystać ją do przygotowania domowych kosmetyków. Pół szklanki cukru, 4 łyżki oliwy z oliwek, skórkę startą z niewielkiej (wcześniej dokładnie umytej) cytryny oraz łyżkę wyciśniętego z niej soku należy dokładnie wymieszać i okrężnymi ruchami rozprowadzać na ciele. Następnie całość spłukać letnią wodą.
Przeciwwskazania do stosowania peelingu cukrowego
Osobom zmagającym się na co dzień z trądzikiem różowatym, opryszczką, stanami zapalnymi i wyjątkowo wrażliwą skórą odradza się stosowania peelingu cukrowego. Pomimo tego, że należy on do jednych z najłagodniejszych zabiegów może podrażnić rany na twarzy.