Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 08:55
Przeczytaj!
Reklama

Zasady wysyłania paczek poza Unię Europejską

  • 13.02.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zasady wysyłania paczek poza Unię Europejską

W dzisiejszych czasach znaczna część transakcji odbywa się w sposób zdalny. Zakupy coraz częściej wykonujemy przez internet, a formalności wypełniamy za pomocą formularzy online. Daje nam to wiele możliwości, zwłaszcza że rynek handlu nie ogranicza się tylko do Europy. Przesyłki zagraniczne możemy nadać nawet do odległych krajów, takich jak Andora, Macedonia, Panama i wiele więcej. O czym jednak trzeba pamiętać podczas wysyłania paczek poza UE?

Opłata celna - kto ją ponosi?

Towary, które są przewożone poza UE, muszą przejść odprawę celną. W praktyce wiąże się to z obowiązkiem zapłaty cła. Ponadto, każda osoba wywożąca towar z kraju znajdującego się poza Unią Europejską, powinna uregulować należności celno-podatkowe (cło, VAT, a w niektórych przypadkach także akcyzę). Jeżeli paczka zostaje przesłana drogą pocztową, to uregulowanie należności pozostaje po stronie odbiorcy paczki zamieszkałego na terytorium UE. Dobrą informację stanowi za to fakt, że to firma kurierska może wypełnić zgłoszenie celne na podstawie danych podanych przez nadawcę paczki. Warto również wiedzieć, że towar nie zawsze będzie opodatkowany. Zwolnione z cła i podatku VAT są bowiem osoby fizyczne znajdujące się w państwie przynależącym do UE (o ile paczka nadana została z kraju z poza UE) w przypadku, gdy wartość paczki nie przekracza 45 euro. Paczka tego rodzaju zwana bywa prezentem. Konieczne jest wówczas potwierdzenie, że jej zawartość stanowi towar niehandlowy, tj. będzie wykorzystana na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny. 

Co jeszcze warto wiedzieć realizując przesyłki zagraniczne?

Koszt wysyłki jest zmienny, ponieważ zależy od kilku czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim rodzaj usługi, waga i wymiary paczki oraz miejsce docelowe jej nadania. Paczka nadana może być jako ekspresowa, priorytetowa lub tradycyjna, a im większa jej waga, tym większą opłatą będziemy zmuszeni ponieść za jej wysyłkę. Wybierając firmę kurierską, dobrze sprawdzić, ile wynosi kwota ubezpieczenia przesyłek zagranicznych. Najczęściej w informacjach zawartych na jej stronie, znajdziemy także wzmiankę o czasie dostarczenia paczki. W większości przypadków czas dostawy wynosi od 1 do 4 dni. Opłaty są już znacznie bardziej zróżnicowane i mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, co należy mieć na uwadze. 

Wysyłka towarów za granicę nie stanowi obecnie żadnego problemu. Za określoną opłatę paczkę możemy nadać praktycznie do każdego kraju. Musimy jednak pamiętać, że zamawiając przesyłkę z kraju znajdującego się poza Unią Europejską, jesteśmy zobowiązani do należności celno-podatkowych. W niektórych sytuacjach możemy zostać zwolnieni z tej opłaty, jednak lepiej wówczas dołączyć informację, że zawartość paczki nie będzie podlegać celom handlowym. Jeżeli nie jesteśmy pewnie, jak powinna przebiegać procedura wysyłki przesyłki zagranicznej to dobrze skonsultować się z wybraną firmą przewozową. 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama