Odprawa emerytalna - co to za świadczenie?
Gdy przechodzimy na emeryturę, do naszej dyspozycji pozostaje odprawa emerytalna, co zostało wskazane w Kodeksie pracy. Jest ona wypłacana zawsze, bez względu na staż pracy lub ilość lat pracy u danego pracodawcy. Istnieją jednak pewne warunki, które należy spełnić, aby uzyskać środki pieniężne. Dotyczą one nabycia prawa do emerytury, braku wcześniejszego pobrania oraz zakończenia stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. W tym wypadku najważniejsze jest faktycznie przejście na emeryturę (to oznacza, że samo nabycie prawa emerytalnego nie jest wystarczające). Poza tym musi dojść do zakończenia stosunku pracy, aby skorzystać ze świadczenia emerytalnego. Stanowi ono podstawę do otrzymania oprawy emerytalnej od ostatniego pracodawcy. Więcej cennych informacji znaleźć można na stronie Poradnik Pracownika.
Wysokość odprawy emerytalnej
Warto zauważyć, że omawiane świadczenie jest powszechne - należy się każdemu pracownikowi po spełnieniu wskazanych warunków. Według przepisów, jej wysokość musi odpowiadać miesięcznemu wynagrodzeniu pracownika. Jest wyliczana tak samo, jak świadczenie urlopowe bez dzielenia przez współczynnik i godziny. Ponadto, jest to jednorazowe świadczenie z wyjątkiem sytuacji, gdy pracownik pracuje u kilku pracodawców w chwili przejścia na emeryturę. Wtedy otrzymujemy odprawę od każdego pracodawcy, na takich samych zasadach jak przy zatrudnieniu w jednej firmie. Co ciekawe, pracodawca ma możliwość udzielenia wyższej kwoty zależnie od swojej woli. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy w firmie obowiązują regulaminy związane z tym tematem. Jeżeli nie, kwota jest uregulowana przepisami ogólnymi Kodeksu pracy.
Wyższa wysokość świadczenia
Pewne grupy zawodowe mogą liczyć na wyższą wysokość odprawy. Chodzi tutaj głównie o nauczycieli, którym karta nauczycielska zapewnia ją w zależności od stażu pracy. Przy stażu dłuższym niż 20 lat otrzymamy wysokość 3-miesięcznego wynagrodzenia, w przy krótszym niż 20 lat jest to wysokość 2-miesięcznej płacy. Inna szczególna grupa zawodowa to urzędnicy samorządowi i państwowi, gdzie wysokość odprawy także wiąże się ze stażem pracy. Przy stażu powyżej 20 lat otrzymamy aż 6-miesięczne wynagrodzenie, powyżej 15 lat - 3-miesięczne wynagrodzenie, a powyżej 10 lat - 2-miesięczne wynagrodzenie. Pamiętajmy o tym, że po przepracowaniu 40 lat w zawodach typu urzędnik państwowy, górnik, nauczyciel lub pracownik budżetówki mamy możliwość uzyskania nagrody jubileuszowej. To premia dodatkowa, wypłacana podczas przechodzenia na emeryturę!
Faktem jest, że pracodawca musi obliczyć i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od odprawy rentowej i emerytalnej. Jest to związane z faktem, że świadczenie to przychód ze stosunku pracy. W efekcie, pod odjęciu zaliczki, otrzymujemy pomniejszoną kwotę. Na szczęście od odprawy nie są odprowadzane składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na ubezpieczenia zdrowotne, rentowe i emerytalne. Pracownik może zatem liczyć na odprawę emerytalną pomniejszoną jedynie o zaliczkę na podatek. Oczywiście kwestia wypłaty świadczenia jest obowiązkiem pracodawcy. W przeciwnym razie trzeba mieć na uwadze karę grzywny.
Jak widzimy, odprawa przysługuje temu pracownikowi, który przechodzi na emeryturę i kończy w związku z tym stosunek pracy z pracodawcą. Niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na wyższą jej wysokość, co dotyczy głównie nauczycieli i urzędników państwowych. Natomiast inni pracownicy skorzystają ze świadczenia w wysokości jednomiesięcznej płacy, co z pewnością daje szansę na poprawę sytuacji materialnej.