Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:12
Przeczytaj!
Reklama

"Szlak historii I i II wojny światowej"

Pogranicze polsko-słowackie było areną wielu konfliktów wojennych. Podążymy śladami Bitwy Gorlickiej, która pozostawiła trwałe znaki na małopolskiej i podkarpackiej ziemi oraz śladami operacji karpacko-dukielskiej po stronie słowackiej.
"Szlak historii I i II wojny światowej"

Śladami Bitwy Gorlickiej
Jednym z miejsc działań wojennych jest Szymbark położony niedaleko Gorlic, gdzie 2 maja 1915 roku doszło do jednej z największych bitew w czasie I wojny światowej. W Szymbarku znajduje się skansen, gdzie prezentowana jest architektura oraz kultura ludowa charakterystyczna dla regionu Pogórza Gorlickiego. Bitwa Gorlicka pozostawiła trwałe znaki na małopolskiej i podkarpackiej ziemi w postaci nekropolii, w których pochowani są żołnierze obu walczących stron. Cmentarz na wzgórzu Pustki w Łużnej to największa nekropolia na terenie Galicji. 

Śladami operacji karpacko-dukielskiej
W słowackiej miejscowości Stakcin mieści się jeden z większych nekropolii w tym regionie. Cmentarz w Stackinie przypomina o poległych podczas I wojny światowej. Niedawno nekropolia została odrestaurowana dzięki wspólnym siłom władz miejscowości i Klubu Wojennej Historii „Beskidy”, którego celem jest popularyzacja wśród Słowaków wiedzy na temat I wojny światowej. W Karpatach doszło także do największej bitwy górskiej II wojny światowej. Bitwa o przełęcz Dukielską trwała niemal trzy miesiące, pochłaniając tysiące ofiar. W trakcie operacji karpacko-dukielskiej zginęło lub zostało rannych ponad 200 tys. żołnierzy. O bitwie przypomina m.in. cmentarz wojskowy w Wyżnym Komarniku.

Kolejny odcinek serialu „Wędrowanie bez plecaka” zostanie wyemitowany już dzisiaj na kanale TV OBIEKTYW oraz w kanałach telewizji VECTRA. W Telewizji Rzeszów premierowy odcinek zobaczymy 25 maja o godz. 19.30. Premierowe odcinki będzie można oglądać również w TVP3 w soboty o godz. 8.15.

Produkcja powstała w ramach projektu, którego celem była promocja pogranicza polsko-słowackiego poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, szczególnie w kontekście turysty pieszego. Zleceniodawcą serialu było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklamadogadać się w małżeństwie
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Krosno

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: Staż 1980+Treść komentarza: Trzeba porawić częsttliwość kursowania MKS na linii nr 5 (Sanok-Zagórz) bo w niedzielę i święta jest tylko 4 kursy dziennie. Samorządy Sanoka i Zagórza nie potrafią się dogadać a mieszkańcy obu miast stają się zakładnikami tych decyzji. Sprawę pogarsza bardzo słaba alternatywa kolejowa (2 pociagi pośpieszne TLK) i 2 kursy pośpieszne autobusów dalebobieżnych. To nie rowiązuje sprawy dla osób, które nie mają samochodu, starszych i młodzieży!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 13:34Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2022-04-15Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: SASTreść komentarza: Dlaczego zawieszono prace przy budowie łącznika do Ronda Beksińskiego w Sanoku?Data dodania komentarza: 14.09.2020, 09:52Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-09-08Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10Autor komentarza: ŁącznikTreść komentarza: A jak przebiega w Sanoku budowa łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy? Data dodania komentarza: 30.07.2020, 13:43Źródło komentarza: Serwis informacyjny 2020-07-10
Reklama