Śladami Bitwy Gorlickiej
Jednym z miejsc działań wojennych jest Szymbark położony niedaleko Gorlic, gdzie 2 maja 1915 roku doszło do jednej z największych bitew w czasie I wojny światowej. W Szymbarku znajduje się skansen, gdzie prezentowana jest architektura oraz kultura ludowa charakterystyczna dla regionu Pogórza Gorlickiego. Bitwa Gorlicka pozostawiła trwałe znaki na małopolskiej i podkarpackiej ziemi w postaci nekropolii, w których pochowani są żołnierze obu walczących stron. Cmentarz na wzgórzu Pustki w Łużnej to największa nekropolia na terenie Galicji.
Śladami operacji karpacko-dukielskiej
W słowackiej miejscowości Stakcin mieści się jeden z większych nekropolii w tym regionie. Cmentarz w Stackinie przypomina o poległych podczas I wojny światowej. Niedawno nekropolia została odrestaurowana dzięki wspólnym siłom władz miejscowości i Klubu Wojennej Historii „Beskidy”, którego celem jest popularyzacja wśród Słowaków wiedzy na temat I wojny światowej. W Karpatach doszło także do największej bitwy górskiej II wojny światowej. Bitwa o przełęcz Dukielską trwała niemal trzy miesiące, pochłaniając tysiące ofiar. W trakcie operacji karpacko-dukielskiej zginęło lub zostało rannych ponad 200 tys. żołnierzy. O bitwie przypomina m.in. cmentarz wojskowy w Wyżnym Komarniku.
Kolejny odcinek serialu „Wędrowanie bez plecaka” zostanie wyemitowany już dzisiaj na kanale TV OBIEKTYW oraz w kanałach telewizji VECTRA. W Telewizji Rzeszów premierowy odcinek zobaczymy 25 maja o godz. 19.30. Premierowe odcinki będzie można oglądać również w TVP3 w soboty o godz. 8.15.
Produkcja powstała w ramach projektu, którego celem była promocja pogranicza polsko-słowackiego poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, szczególnie w kontekście turysty pieszego. Zleceniodawcą serialu było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska.
Komentarze