„Witold Pilecki to wyjątkowa postać. Znana jest na świecie, ponieważ wszyscy są pod wrażeniem jego decyzji – pójścia do Auschwitz na ochotnika. Ale wiele osób nie wie o tym, że kiedy był tam 947 dni założył ZOW, czyli związek wojskowy, który miał na celu m.in. zorganizowane ruchu oporu oraz pomoc drugiemu człowiekowi. A kiedy zakończył swoją misję po dwóch latach i siedmiu miesiącach, wyszedł z Auschwitz, skutecznie – uciekając. A więc z jednej strony jest to człowiek bardzo skuteczny, z drugiej odważny, z wielkim poświęceniem, mężny, honorowy. Jest to człowiek, który niewinność artysty nosił w sercu, bo przecież był malarzem i poetą. Dlaczego to jest taka ważna postać , ponieważ jest to wzór z krwi i kości. Jest to człowiek, który potrafił łączyć”- mówiła obecna na sesji Małgorzata Kupiszewska, koordynator projektu „Rotmistrz Pilecki - bohater niezwyciężony”
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Za zasługi w bitwie warszawskiej oraz czynny udział w wyzwoleniu Wilna został uhonorowany Krzyżem Walecznych. Podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, z którego uciekł w 1943 r. W listopadzie tego samego roku otrzymał stopień rotmistrza. Następnie brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 przebywał w niewoli niemieckiej. W 1947 r. został aresztowany przez komunistów, a następnie wiosną 1948 roku skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.
Rotmistrz Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1995 r. oraz Orderem Orła Białego w 2006 r. W 2013 r. Minister Obrony Narodowej mianował pośmiertnie Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.
Komentarze