W ubiegłym roku krośnieński magistrat zakupił za 13 mln zł prawo do wieczystego użytkowania ponad 140 ha terenu. W styczniu br. wszczęto procedurę włączenia nieruchomości do Krosna. Ostatecznie wniosek ze względów formalnych upadł. A przeciwni temu byli wójtowie Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego.
Teraz samorządowcy zawarli porozumienie. Władze Krosna podjęły już działania zmierzające do poszerzenia granic miasta o teren byłego lotniska „Iwonicz” oraz o dodatkowe 9 ha w celu zapewnienia bezpośredniego dostępu do nabytych terenów. W przyszłości ten teren krośnieński magistrat planuje zagospodarować pod inwestycje.
W wyniku przeprowadzonych negocjacji porozumiano się co do możliwości odsprzedania ponad 18 ha dla Gminy Krościenko Wyżne i 11 ha dla Gminy Miejsce Piastowe. Gmina Krościenko Wyżne planuje odkupienie od Krosna terenu boiska sportowego, które w przyszłości może zostać powiększone, a także terenu, który będzie mogła przekształcić w teren inwestycyjny.
Z kolei Gmina Miejsce Piastowe planuje odkupić od Miasta teren stadionu sportowego, teren na którym znajduje się pomnik Jana Pawła II, a także teren, który będzie mogła wykorzystać np. na cele rekreacyjno-sportowe.
Odsprzedanie gminom terenów, o które wnioskowały, możliwe będzie po dokonaniu zmiany granic miasta, po 1 stycznia 2020 r. Zgodnie z planami Krosno powiększy się ostatecznie o120 ha.
Poszerzenie granic miasta umożliwi także skomunikowanie Krosna z węzłem drogi ekspresowej S-19 w Iskrzyni.
Wkrótce władze Krosna planują przeprowadzenie konsultacji społecznych wśród mieszkańców w celu poznania ich opinii na temat włączenia do Krosna ponad 120 ha obszaru.
Komentarze