Z tej okazji samorządowcy spotkali się na wspólnej konferencji poświęconej realizacji projektu. Inicjatywa nie skupia się wyłącznie na ekologicznych pojazdach. Zmodernizowana zostanie infrastruktura przystankowa oraz zbudowany zostanie nowoczesny peron na dworcu autobusowym w Krośnie.
Gminy partnerskie: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe oraz Wojaszówka planują również budowę i przebudowę parkingów park&ride oraz bike&ride. Szacowane koszty modernizacji transportu publicznego na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno wyniosą ponad 38 mln zł.
Wszystkie dostarczone dotychczas autobusy są dostępne dla mieszkańców Krosna i gmin ościennych. Efekty realizacji projektu w postaci nowych, komfortowych i bezpiecznych autobusów z pewnością sprawią, że korzystanie z publicznego transportu zbiorowego stanie się jeszcze bardziej efektywne, a przy tym znacznie przyjemniejsze – mówił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.
Wszystkie autobusy marki Volvo oraz Iveco wyposażone zostały w nowoczesne udogodnienia: klimatyzację, elektroniczną tablicę prezentującą przebieg linii, system zapowiedzi głosowych informujących o aktualnym oraz najbliższym przystanku, porty USB umożliwiające doładowanie urządzeń mobilnych, niską podłogę ułatwiającą poruszanie się po pojeździe oraz specjalnie wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Dodatkowo pasażerowie komunikacji miejskiej w Krośnie mogą korzystać z nowoczesnej aplikacji na urządzenia mobilne myBus online. Aplikacja została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego, zarówno tych, którzy podróżują codziennie jak i okazjonalnych pasażerów.
Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja wyświetla informacje na temat najbliższych odjazdów. Informacje gromadzone są na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia autobusów miejskich przez system GPS.
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego.
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Komentarze